Какво общо имат полката и валсът с карнавала в Рио. Или пък руските евреи и самбата. Твърде много въпроси.
За това, че Бразилия е страна на контрастите сме чували всички. Както и за голямата статуя на Христос в Рио де Жанейро. Чували сме за капоейрата, за самбата, за Дилма Русеф и безспорно за най-големия карнавал в света – този в Рио. Всеки един ден от Карнавала на улиците излизат близо 2 милиона души. А, какви са причините за тази навалица!?
Идеята 360 дни в годината да живееш по правилата, а други 5 - така че и след половин литър водка, да те е срам да ги разкажеш, е стара като света. Приписват раждането на тези карнавали още на древните гърци и римляни, които устройвали празненства за да отбележат идването на пролетта. По-късно идеята за устройването на балове и маскирането продължила да бъде доста популярна и в Европа – във Франция, Испания, Португалия. И тази идея, както много други, била пренесена по-късно и в Новия свят.
1850 година се смята за начало на Карнавала в Рио. Идеята за него е дошла от португалците. Французите допринесли в частта с маскирането. Към всичко това добавяме африканска култура, както и влияние от месните индианци.
И така, няколко дена пълна свобода. Аристократите се обличат като слуги, слугите като аристократи. Първите разбират, колко е хубаво, че са се родили богати. Слугите пък, си изясняват, защо толкова мразят живота си. Но през тези няколко дни, класовата разлика е заличена, доколкото това е възможно. Чернокожите роби дори “получават” за малко свободата си. След периода “Хареса ли ви – е, няма повече” всичко си идва на обичайното място. В съвремието, маскировката е по-скоро липса на дрехи. По време на карнавала многото дрехите пречат.
В живота всичко се променя, но някои неща, изглежда, остават извън времето. Както преди, така и сега в организацията на Карнавала взимат най- голямо участие “крайните” квартали. За какво им е на богатите да организират карнавал, когато целогодишно живеят в такъв. Да, да, знаем… богатите също плачат.
До 20-ти век музиката, която е била изпълнявана по време на фестивала е била европейска – валс, полка и т.н Тогава обаче, работническата класа, съставена главно от афро-бразилци, цигани, руски евреи, поляци и др. се намесила. Те живеели в централната част на Рио, по хълмовете и блатата зад пристанищата – земята, която богаташите не искали. Тази част се наричала “Малката Африка” – известна още като люлката на самбата.
За желаещите да посетят Карнавала в Рио, ще трябва да започнат с една минимална сума от около 3000 лв.
© 2011 Summer Night
Няма коментари:
Публикуване на коментар