5 май 2011 г.

Отровите около нас

СъставкиНа 3 май 2011, Националното събрание на Франция прие на първо четене един изненадващ законопроект, който забранява употребата на фталати и парабени в стоките. Ние ще има да почакаме. За какво иде реч…

Фталатите са химикали, които се използват широко в стоките от нашето ежедневие – текстил, лепила, опаковки, пластмасови кофи, подови настилки, козметика – пяна за коса, лак за нокти, парфюми. Могат да се съдържат и в детските играчки, тъй като се използват за омекотяване на пластмасата при изработката на продукти от PVC. Поне в производството на детските играчки голяма част от тези съставки са забранени. В проектозакона се обяснява, че причината, която е довела до това са медицинските изследвания, които са показали, че употребата им води до малформации и дисфункции в мъжката полова система.
Повече за фталатите може да прочетете ТУК

Парабените пък присъстват в дезодорантите, различните кремове. Водят до рак на гърдата при жените и отново до проблеми в мъжката полова система.

Крайните резултати от изследванията ще бъдат на разположение на френските управници до края на 2011 година за бисфенол А (съдържа се в определен тип пластмаси ) и до края на 2012 - за останалите вещества, които водят до смущения в ендокринната система. Така че внимание – не можем да избегнем всичко, но поне можем да се опитаме да намалим употребата на тези отрови в ежедневието си.

Доста е говорено за вредното влияние на химията около нас. Но не достатъчно, за съжаление, защото зад употребата на цялата тази химия стоят огромни концерни, които нямат интерес от популяризирането на тези проблеми. Нали не смятате, че козметични гиганти например съществуват, защото не искат вие да имате бръчки!? Или ги има, защото искат да миришете на мускус!? Не, разбира се. Искат пари. Нека бъдем рационални – масово фирмите не биха избрали по-скъпото, но по-здравословно за продуктите си. Пазарът ограничава възможностите за безгранично повишаване на цените. Т.е. тези здравословни “глезотийки” чисто и просто ще намалят печалбата им. Чудите ли се какво решение биха взели, ако не подлежат на контрол!?

Политиката сама по себе си, не е нещо хубаво и не хората са тези които я опорочават. ПОЛИТИКАТА е една по- приветлива за ухото дума, която чисто и просто означава ПАЗАРЛЪК – аз на тебе, ти на мене. А докато текат тези пазарлъци, обикновените хора плащаме сметката.

Препратка към България. Далеч съм от времето на разпалените политически спорове за това коя политическа сила е по-добра. Леви, десни – както се казва “ний вървим напред”. Интересува ме ПАЗАРЛЪКЪТ, защото искам да направя най-добрата сделка за себе си. Така аз се ориентирам в нашата мила Татковина.

Голям шум се вдигна покрай въвеждането на стандартите за храните. Почти целият ни политически елит надигна вой до небесата. Кой е толкова засегнат от това, че хората вече ще могат да направят разлика в качеството на продуктите, произвеждани от различни фирми? Дали пък няма да са едни закръглени чичковци наричани бизнесмени, които определят какви боклуци ще сложим довечера на масата си за вечеря?

И в този ред на мисли, от 1989 година насам – колко правителства се смениха? Всякакви цветове. Как нямаше едно, което да се поинтересува поне от това какво всъщност ядем!? И ето го разковничето. Лидери на различни политически партии викнаха в един глас срещу новите стандарти в храната. Чия позиция защитават? Тази на избирателите си или тази на хората, които им плащат сметките. Странно е как това успя да обедини целя политически елит в родината ни. Задача, която се оказа непосилна за доста национални каузи. Явно различните партии защитават едни и същи интереси. Нашите лидери са единни само в това, че БЪЛГАРИТЕ, видиш ли, не искат стандарти за храната. Че и ги мразят дори! Странно тогава, защо в моя квартален магазин, хората избират хляб по новия стандарт. Явно нашите лидери смятат, че хората го купуват, защото толкова го мразят, че взимат промишлени количества от него и после го унищожават ритуално в градинката пред блока. Абсурдистан!
Скоро ще има още полезна информация по темата с отровите.



© 2011 Summer Night

1 коментар:

Gogo каза...

Страхотна статия и начин на мислене! Браво!!!